Product no.: NO-1740072011
EAN: 4044538050812
In stock: 50
Are you a retailer or business customer (commercial/freelancer)? Secure special B2B prices now.
LED recessed spotlight LED MINI KARDAN E2
The LED recessed spotlight LED MINI KARDAN E2 is a high-quality lighting solution for your home or office. With a power of 2x7W and a color temperature of 3000K, it provides a pleasant and warm lighting in any room.
High color rendering and dimmability
Energy-efficient and durable
Compatible with various dimming technologies
Modern design and easy installation
Dimension:
L∕ B∕ H: 16,2∕ 8,5∕ 6,5 cm
Material:
die-cast aluminium
Weight:
0,4 kg
Product type:
Downlight
Bulbs in delivery:
yes
Accessories:
control gear - not included in delivery
Application area:
only suitable for indoor use
Field of application:
ceiling
Operating voltage:
220 - 230 V
Dimmable:
yes
Dimmability:
DALI, trailing edge
Power consumption:
2x 7 W
Emitting angle:
24 °
Bulb type:
LED
Lamps/bulbs:
2x COB LED, 14W
Light colour:
warm white
Light flux:
1200 lm
Nominal current:
200.00 mA